Łyżka kosząca do oczyszczania rowów

aw31_bfjcblowPopularnym sposobem porządkowania brzegów rzek oraz innych prac rekultywacyjnych, takich jak oczyszczanie brzegów kanałów, rowów melioracyjnych jest wykorzystanie łyżki koszącej.

Łyżki koszące przeznaczone są do montażu na ramieniu minikoparek, koparko-ładowarek i koparek gąsienicowych, zasilane są ze standardowej linii hydraulicznej umiejscowionej na ramieniu maszyny (jak do młota itp.).

Łyżki koszące przypominają łyżki skarpowe, z tym że płaszcz łyżki został zastąpiony konstrukcją ażurową, pozwalający na swobodny wypływ wody. Najczęściej dostępne są w kilku szerokościach roboczych, najpopularniejsze rozmiary, to: 1500 mm, 2500 mm i 3500 mm. Optymalna szerokość robocza jest uzależniona od wagi roboczej nośnika.

W łyżkach koszących w miejsce lemiesza zamontowana jest kosiarka listwowa zasilana poprzez silnik hydrauliczny. Atutem łyżek koszących jest fakt, że bez przeszkód mogą pracować pod wodą, co z resztą wynika z charakterystyki robót, do jakich są przeznaczone.

Łyżki koszące doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie jest konieczność udrożnienia cieku wodnego, bez naruszania jego brzegów oraz dna, w tym również na obszarach objętych ochroną.

Udostępnij wpis